KOMUNIKAT
DOTYCZĄCY CHOROBY NIEBIESKIEGO JĘZYKA
W związku z dużą ilością stwierdzonych z ostatnich tygodniach w krajach Europy zachodniej ognisk choroby niebieskiego języka (BT) w hodowli bydła, owiec i kóz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łosicach poniżej przekazuje podstawowe informacje na temat choroby, ryzyka wystąpienia w Polsce oraz działaniach przeciwdziałających jej wystąpieniu w hodowli.
Choroba niebieskiego języka jest wirusową chorobą zakaźną występującą u bydła, owiec i kóz oraz innych przeżuwaczy. Dotychczas chorobę odnotowano w Europie Śródziemnomorskiej, również Północnej Azji, Ameryce, Australii, Afryce. W ostatnim czasie dochodzi do licznych zakażeń bydła oraz owiec i kóz również w krajach Europy Zachodniej (Francja, Niemcy oraz Dania). Do zakażeń dochodzi za pośrednictwem owadów krwiopijnych – kuczmany oraz poprzez krew i nasienie. U bydła przebieg choroby jest łagodny bądź nawet bezobjawowy. Cechuje ją długi okres wylęgania (od zakażenia do wystąpienia objawów chorobowych) tj. 60 - 80 dni. Objawy, jeśli występują, mają postać: gorączki, ślinotoku, zaczerwienienia i obrzęku błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzeń w jamie ustnej, zapalenia koronki i tworzywa racic będącego przyczyną kulawizny, ronień i deformacji cieląt. U owiec przebieg jest zróżnicowany i zwykle cięższy. Brak jest skutecznego leczenia, możliwe jest stosowanie szczepionek.
Choroba ta podlega obowiązkowi zwalczania. Dotychczas nie odnotowano zakażeń na terytorium Polski, a jej wystąpienie skutkowałoby poważnymi negatywnymi konsekwencjami głównie z uwagi na ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt. Dlatego też mając świadomość wysokiego ryzyka wystąpienia zakażeń w Polsce (przypadki w Niemczech) należy dołożyć wszelkich starań celem zminimalizowania tego ryzyka. Największym zagrożeniem aktualnie jest handel zwierzętami i ich transport. Dlatego też podmioty zajmujące się handlem w szczególności bydłem oraz ich transportem powinny wykazać się dużą odpowiedzialnością w wykonywaniu działalności. Wirus choroby niebieskiego języka szerzy się najintensywniej w okresach dużej aktywności owadów krwiopijnych odpowiedzialnych za jego przenoszenie (w polskich warunkach klimatycznych maj – czerwiec oraz wrzesień – październik). Dlatego podejmując decyzję o zakupie i transporcie zwierząt wrażliwych z państw występowania choroby należy upewnić się czy takie przemieszczenie jest zgodne w danym czasie z przepisami, zapewnić stosowanie u przewożonych zwierząt środków odstraszających owady, zapewnić rzetelne mycie i dezynfekcję, ewentualnie zastosowanie środków owadobójczych w środkach transportu po wykonanym transporcie. Hodowcy, którzy mimo zwiększonego ryzyka zdecydują się na zakup zwierząt z regionów występowania choroby, powinni zapewnić im ścisłą kwarantannę przed wprowadzeniem do swoich stad i najlepiej wykonać stosowane badania celem wykluczenia u tych zwierząt zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka.